Korozja metali i jej zwalczanie
Korozja to stopniowe niszczenie tworzyw na skutek działania środowiska. Dotyczy ona przede wszystkim metali i stopów. Przyczynami korozji są procesy chemiczne, elektrochemiczne, biologiczne i mechaniczne. Korozja metali i ich stopów to najczęściej korozja elektrochemiczna.
Korozja metali często nazywana jest również rdzą. Warunkiem do jej powstania jest obecność tlenu i wody, kiedy mają na metal wpływ, to na jego powierzchni tworzy się rdza.
Znajomość mechanizmu korozji i czynników, które wpływają na jej szybkość, umożliwia zastosowanie różnorodnych zabezpieczeń.
Korozja metali — najważniejsze zabezpieczenia
Powłoki ochronne niemetaliczne – ich zadaniem jest izolowanie powierzchni metali od dostępu tlenu i wilgoci.
Metaliczne powłoki ochronne z metali o niższym od żelaza potencjale — poprzez zanurzenie w ciekłym metalu, natryskiwanie lub osadzanie elektrolityczne uzyskuje się powierzchnię ochronną, która izoluje metal od wpływu powietrza i wilgoci. W przypadku uszkodzenia takiej powłoki do roztworu nie będzie przechodziło żelazo, a tylko metal, który tworzy powłokę.
Metaliczne powłoki ochronne z metali o wyższym od żelaza potencjale – powłoki wykonane z miedzi, cyny lub niklu. Odgrywają swoją rolę tylko wtedy, gdy jest całkowicie szczelna. W momencie jej przerwania korozja postępuje intensywniej niż bez powłoki.
Ochrona katodowa – elementy konstrukcji, które narażone są na korodowanie, łączy się z ujemnym biegunem źródła prądu stałego. Dodatni biegun natomiast łączy się z grafitową płytką, która przylega do konstrukcji.
Ochrona protektorowa – do chronionego elementu przytwierdza się tzw. protektory. Protektor po jakimś czasie się zużywa i co jakiś czas musi być wymieniany na nowy.
Inhibitory – w kotłach parowych i instalacjach chłodniczych ciecz, która się w nich znajduje stanowi dla nich zagrożenie, dlatego dodawanie niewielkich ilości substancji absorbujących się na powierzchni metalu opóźnia procesy korozji.
Popularne tagi : papier antykorozyjny , smar antykorozyjny , papier VCI , folia VCI , worki VCI , antykorozja , zabezpieczenie antykorozyjne , środki antykorozyjne
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy hydrauliczne i sanitarno-grzewcze? - 5 sierpnia 2024
- Jak prawidłowo wykonać hydroizolację wanny - 7 maja 2024
- Wełna Mineralna – grubość do ścian - 27 marca 2024